5 tipůna senzorické hry s dětmi

Senzorické aktivity jsou takové, které stimulují pět hlavních smyslů: zrak, sluch, chuť, čich a hmat. Pomáhají dětem experimentovat a zkoumat svět, který je obklopuje, aby se staly samostatnějšími a odvážnějšími.

Takové aktivity zvyšují sebevědomí dítěte a rozvíjejí jeho samostatnost. Dítě řídí situaci samo a činí rozhodnutí. Tyto aktivity jsou nezbytnou součástí harmonického vývoje dětí a poskytují vhodnou stimulaci smyslů potřebnou pro rozvoj mozku.

Někteří odborníci se domnívají, že stimulace dětí by měla začít co nejdříve – hned když začnou používat své smysly k objevování věcí ve svém okolí. Ideální věk pro senzorická cvičení je však 4–5 let. V této době se děti začínají nejvíce zajímat o předměty a jejich vlastnosti.

Senzorické aktivity musí být jednoduché a navržené pro každý ze smyslů. Budete-li používat co nejrozmanitější senzorické předměty, poskytnete svému dítěti příležitost rozvíjet smysly pomocí hry.

Mnoho senzorických aktivit lze provádět s materiály, které máme doma. Abyste si s dětmi hráli a zapojili je, tedy nemusíte vymýšlet složité hry ani hračky.

Níže uvádíme 5 doporučení senzorických aktivit, které můžete vyzkoušet se svým dítětem.

  1. Senzorické balónky

Naplňte barevné balónky rýží, fazolemi, kukuřicí, moukou, kukuřičnou moukou. Zavažte je, aby se obsah nevysypal. Takové balónky lze snadno tvarovat, a stimulovat tak hmatový smysl. Děti také baví zvuky, které vydávají. Můžete děti požádat, aby uhádli obsah balónku podle hmatu nebo zvuků, které každý balónek vydává.

2. Senzorické láhve

Vezměte několik malých plastových láhví, ideálně průhledných. Naplňte 3/4 vodou a 1/4 olejem. Pak přidejte různé malé předměty: korálky, knoflíky, třpytky. Můžete také zkusit přidat několik kapek potravinového barviva.

Jakmile vytvoříte směs pro každou z lahví, otočte je vzhůru nohama a zatřepte s nimi, aby se tekutiny a předměty smíchaly.

3. Malování pěnou

Smíchejte pěnu na holení s potravinovým barvivem a nechte svou ratolest být kreativní. Řekněte jim, ať barevnou pěnou „malují“ na povrchy v domě, které lze snadno očistit.

4. Senzorické pytlíky

Naplňte uzavíratelné pytlíky gelem na vlasy, pak přidejte malé předměty, které vaše dítě fascinují, např. předměty použitými v senzorických láhvích. Pak můžete předměty začít třídit do každého z pytlíků podle kategorií, velikostí nebo barev.

5. Kreslení ledem

Nalejte do formy na ledové kostky vodu, přidejte potravinové barvivo a pak vše zmrazte. Jakmile voda zmrzne, vyjměte ledové kostky z formy a dítě s nimi nechte malovat na bílý papír. S pomocí rozpuštěné vody vaše ratolest vytvoří velmi kreativní malby.

Nezapomeňte, že při provádění výše uvedených aktivit je velmi důležité na dítě dohlížet.

Pokud je venku krásně, doporučujeme, abyste dítě oblékli do pohodlného dětského oblečení a šli si hrát ven.

Kromě toho, že dětem stimulují smysly, představují tyto hračky také příležitost strávit čas s rodiči a utvořit si pouto. Úkolem rodičů je vychovat vyrovnané, sebevědomé a zvídavé děti!

Previous Post
Next Post

Products

Leave a Reply

Follow us on instagram