5 způsobů, jak dětem pomoct zvládat jejich emoce

Rodičovství je jedním z nejdůležitějších úkolů na planetě. Péče o budoucí světové generace je obrovská zodpovědnost. Může to být zejména náročné, když se tito človíčci nejsou schopni dopídit, co se s nimi vlastně děje nebo jak obecně zvládat život. V takových případech je povinností rodiče přijít na to, co děti pociťují a jak jim to pomoct chápat.
Zde je několik nápadů, jak zvládat momenty, kdy vaše ratolest potřebuje vaši pomoc porozumět svým emocím:

  1. Chovejte se klidně


Děti napodobují chování, které kolem sebe pozorují. Často vás překvapí, když váš potomek řekne něco nebo udělá něco, co dělají ostatní lidé. Takto se nicméně učí o světě okolo nich. Děti takto zvládají vnější stimuly a učí se proplouvat životem.
A vy jim s tímto můžete pomoci, když se budete chovat klidně. Jako rodič jste první osoba, kterou vaše dítě začne napodobovat. Vše, co děláte, jim připadá jako něco, co taky musí dělat, aby přežili a uspěli.
Budete-li se chovat klidně, můžete si být jistí, že se vaše dítě naučí správně reagovat na situace, s nimiž se potká.


2. Nabízejte možnosti


Další možností, jak můžete svému dítěti pomoci ovládat své emoce, je nabízet mu možnosti. To můžete snadno uvést do praxe, když vybíráte dětské oblečení v obchodě nebo co doma budete jíst. Namísto toho, abyste volili za dítě, mu poskytněte dvě možnosti, ze kterých si má vybrat. Takto dítě bude mít pocit, že má nad danou situací kontrolu a že jeho názor má hodnotu. Nakonec jste to ale vy, kdo situaci udržuje pod kontrolou.


3. Zeptejte se, jestli můžete pomoct / nabídněte, že to uděláte společně


Děti se učí, jak chápat a zvládat své emoce, ze všeho, co se jim děje. Když zpozorujete, že se vašemu dítěti něco nedaří, nabídněte mu svou pomoc. Může se cítit lépe jen díky tomu, že vás má po boku. Ne vždy dítě ví, jak vyjádřit své pocity, a proto je vždy důležité, aby rodiče byli chápaví a nápomocní.


4. Mluvte jejich jazykem


Každý člověk má svůj „láskyplný jazyk“. Přesněji řečeno, každý má svůj jedinečný způsob, jak se cítí ceněný a milovaný. Některým lidem dělají dobře slova ujištění či přijímání dárků, zatímco jiní preferují čas příjemně strávený s blízkými. A totéž platí pro děti.
Pozorováním reakcí a preferencí své ratolesti zjistíte, jak je ujistit, že je milujete. Můžete s nimi třeba číst společně knihu nebo jim dát dáreček v podobě dětského oblečení. Podle svých preferencí vám dítě dá vědět, jak mu máte dát najevo, že si jej ceníte.


5. Mluvte o jejich pocitech a respektujte je


Děti pociťují stejné emoce jako dospělí. Hlavní rozdíl je v tom, že mají soubor pocitů, jež se zaměřují na konkrétní věci, které se mohou zdát méně důležité než to, jak to vnímají dospělí. Je tedy velmi důležité dětem dávat najevo, že je chápete a berete vážně, jakmile se rozhodnou předvést svůj emoční stav.
Rodiče jsou v životě dítěte ty nejdůležitější osoby. Mají-li tedy jejich soucit, neuvěřitelně jim to pomáhá. Kdykoli vaše dítě dá najevo, že jej něco trápí, snažte se o jeho pocitech mluvit. Budete-li se řídit tímto pravidlem a respektovat jejich pocity, může to změnit jejich náladu či celý den.

Previous Post
Next Post

Products

Leave a Reply

Follow us on instagram