Jak řídit dobu, kterou vaše dítě stráví u obrazovky

Věděli jste, že mezi negativní důsledky přílišného sledování obrazovek dětmi patří kratší doba udržení pozornosti a snížená schopnost empatie? Navíc, čím více vaše děti tráví před obrazovkami jakéhokoli druhu, tím se jim bude pravděpodobně hůře usínat.

Dalším aspektem, který někteří rodiče mohou ignorovat, je fakt, že děti potřebují „dávku“ nudy. Tak se naučí nakládat s tím, co jim vadí a jak ovládat své impulzy. Pokud jsou děti neustále stimulovány obrazovkami, zapomenou, jak trávit čas v klidu se svými myšlenkami, bez rozptylování. To vede k frustraci a brání to rozvoji představivosti či motivaci.

Nadměrný čas u obrazovky je navíc na úkor aktivního a kreativního hraní.

Přestože čas strávený u obrazovek může být poučný, je snadné přesáhnout limit, aniž byste si to uvědomili. Mnoho odborníků doporučuje, aby děti mladší 2 let nebyly vystavovány digitálním obrazovkám vůbec. U dospělých je doporučená doba 1–2 hodiny denně.

Pokud má vaše dítě pocit suchých očí, vidí rozmazaně nebo má bolesti hlavy, může to být způsobeno dlouhým sledováním obrazovky.

Pokud chcete zkrátit dobu, kterou vaše dítě tráví před obrazovkami, můžete vyzkoušet následující:

1. Místa bez technologií

Vymezte si určitá místa vašeho domova, např. jídelnu, kde počítače, telefony a ostatní zařízení nejsou dovolena. Tato místa vyčleňte pro příjemné konverzaci mezi členy rodiny.

2. Stanovte si dobu, kdy technologie nebudete používat

Vytvořte plán s intervaly, během kterých nikdo z rodiny nebude používat technologie. Dvěma příklady může být večeře nebo čas přípravy na spánek. V tuto dobu se snažte užívat si sebe navzájem.

3. Podporujte ostatní činnosti

Vzhledem k dnešní dostupnosti aplikací, her a elektronických zařízení je pro děti snadné spoléhat se na elektroniku, když se chtějí bavit. Podpořte děti, aby se zapojovaly do činností mimo elektronické obrazovky. Oblečte děti, hrajte si venku, přečtěte si knihu nebo vyzkoušejte novou deskovou hru.

Jak dosáhnout toho, aby doba, kterou děti stráví před obrazovkou, na ně měla co nejmenší možný dopad?

1. Aktivujte v nastavení filtr modrého světla. To předchází bolestem hlavy, unaveným očím nebo problémům se spánkem.

2. Podpořte při dívání se na obrazovku fyzickou činnost. Přimějte dítě, aby se při sledování oblíbené pohádky protahovalo nebo cvičilo jógu. Dejte si závod, kdo během reklamy vícekrát vyskočí. Volte videohry, které podporují fyzickou aktivitu.

3. Udržujte vzdálenost. Ujistěte se, že je vaše dítě dostatečně daleko od obrazovky.

4. Každých 20 minut řekněte své ratolesti, aby se dívala 20 sekund na vzdálenost 10 metrů.

Je důležité mít na paměti, že technologie může být hodnotným prostředkem vzdělávání. Děti mají přístup k počítačům a tabletům ve škole a používají je k plnění domácích úkolů. Hledejte přínosné činnosti, které dítě může na počítači či telefonu dělat. Zjistěte si oblíbené hry dětí a prozkoumejte je společně na maximum, a to produktivním způsobem a co nejzdravěji.

PŘEDCHOZÍ PŘÍSPĚVEK
DALŠÍ PŘÍSPĚVEK

Produkty

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Sledujte nás na instagramu