Jak zorganizovat dětský pokoj v duchu co největší autonomie?

Řada studií ukazuje, jak je nezávislost pro dětský vývoj důležitá. Jako rodiče víme, že jedním z vašich nejdůležitějších úkolů je chránit vaše dítě. Dát mu od začátku autonomii tak nemusí být snadné, což je naprosto normální.

Zde přinášíme tipy, jak můžete zařídit dětský pokoj krok za krokem – tak, aby si děti mohly užívat svobody, kterou pro harmonický vývoj potřebují.

Ať jsou věci snadno přístupné

I když pro nás dospělé je přirozené, že jsou všechny věci ve stejné výšce, jako je ta naše, a tak na ně snadno dosáhneme, děti tuto možnost nemají. Žijí mezi vysokými objekty, které dlouho nemohou používat – tedy dokud nevyrostou.

Nejsnadnějším způsobem, jak pokoj dítěti zpřístupnit, je vybrat nábytek ve stejné výšce, jako je ta jejich. Případně můžete umístit pár věcí, které používají, pro začátek přímo na podlaze.

Pokoj by měl mít jednoduchý design

Když zařizujete dětský pokoj a přemýšlíte, kam co umístit, nepotřebujete k tomu interiérového designéra. Ve skutečnosti uspějete díky jednoduchosti.

K vymalování stěn používejte světlé a zářivé barvy. Stěny pak v budoucnu můžete doladit obrázky a malůvkami dětí. K vybavení používejte pouze nezbytné kusy nábytku, jako je postel, šatní skříň, a pak nějaké hračky.

Spací část

Středobodem dětského pokoje je bez ohledu na věk dětí postel. U malých dětí můžete matraci umístit přímo na podlahu. U batolat z důvodu bezpečnějšího spánku nepoužívejte polštáře nebo plyšové hračky. Jak dítě poroste, můžete přejít na nízké postele, které neleží přímo na zemi.

Je důležité, aby byla matrace v souladu výškou dítěte. Vysoká postel nebo vysoký rám snižují přístupnost a dítě tak k pohybu po vlastním pokoji potřebuje asistenci dospělého.

Hrací plocha

Jedním z oblíbených míst dětí je hrací plocha. Zde je možné dát průchod jejich fantazii.

Je-li k dispozici dostatek místa, umístěte do pokoje koberec s poličkami nebo koši s hračkami. U malých dětí můžete namísto hraček použít fotografie nebo výkresy, které stimulují jejich oči a mozek. U batolat můžete do košů dát dětské knížky nebo jednoduché dřevěné hračky.

Místo pro oblékání

Třetí nejdůležitější částí dětského pokoje je místo, kde se převlékají. Zde není třeba mnoho věcí. Jak dítě poroste a bude stále zručnější, bude se moci oblékat samo.

Tuto část pokoje lze vybavit malou skříní, do které dítě snadno dosáhne. Můžete zvolit šatní skříň s ramínky nebo se zásuvkami, které se snadno otevírají. Oblečení, které dítěti přichystáte, se musí snadno oblékat a musí odpovídat ročnímu období. Mnoho rodičů volí overaly – outfit sestávající z jednoho kusu, který se snadno nosí a převléká.

Vaše dítě si zamiluje pocit nezávislosti, který mu oblečení každý den poskytuje, a to i když mu oblečení pečlivě vybíráte vy.

V závislosti na věku dítěte lze do rohu pokoje umístit nástěnné zrcadlo. Dítě se tak může prohlédnout a získat sebevědomí, případně si osvojit drobné úkony péče o sebe sama, jako je česání vlasů.

Previous Post
Next Post

Products

Leave a Reply

Follow us on instagram